Düğününüz için ufak tasarruflar

Bazı şeylerin ucuz olanını tercih ederek, her zaman hayalini kurduğunuz düğünü gerçekleştiriken kenara biraz para da ayırabilirsiniz. Güzel bir düğün eşit ölçüde yüksek paralar gerektirmez. Aşağıda bütçenize göre düğün hazırlıkları için bazı öneriler sunulmaktadır.

İlk olarak, hayallerinizdeki gelinlik konusunda karar verin. Yoksa ne zaman evlilik albümünüzü karıştırsanız, içinize sinmeden giydiğiniz ucuz olanın yerine almanız gereken elbiseyi düşünüp duracaksınız. Ama mağazada paraları savururken fotoğrafçının faturasını azaltmanın yollarını düşünün. Mesela, eğer nikah ve düğünü ayrı düşündüyseniz profesyonel çekimler için fotoğrafçınızı nikaha çağırın ama yetenekli bir arkadaşınızdan ya da yakınınızdan (düğün hediyesi olarak!) düğündeki en güzel anları çekmesini rica edebilirsiniz.

Davetiyelerinizi kendiniz hazırlayın. Uygun fiyatlı birkaç şeyi bir araya getirerek, yakınlarınızın tipik süslü çanlarla gözünü boyamak yerine gerçekten çok daha enfes ve samimi bir davetiye yapabilirsiniz. Arka planınız için el yapımı kağıt tabakalar alın ve bilgilerinizi yazdığınız parşomen çıktılarını onlara tutturun. Beğendiğiniz renklerde ince kurdelelerin yanına biraz sütleğen çiçeği ve işte hazır! Şip şak hazırlanan evladiyelik bir davetiye ve de yarı fiyatına.

Çiçeklere gelince, gerçekten çok tasarruf edebilirsiniz. Alışıldık çiçekçiler yerine çevredeki fidanlıkları ve bitki ve bahçe donanımı satan yerleri ziyaret edin. Buket ve çiçek aranjmanları konusunda  işini bilen yerler bulabilirsiniz. Ya da bir gelin çiçeği için bile verdiğiniz para canınızı sıkabilir. Eğer düğünden birkaç ay önce ayırabileceğiniz fazladan vaktiniz varsa akşamları kız kıza toplanıp boncuklardan çiçekler yapabilirsiniz. Boncuklar hesaplıdır ama boncuktan çiçek yapmak biraz sabır istese de çok orijinaldir.

Kendi masa süslerinizi yapabilirsiniz. Tarzınıza göre,  çeşit çeşit vazolar için uygun fiyatlı yerleri gezip içlerine de önceden anlaştığınız bir yerden çiçekler alıp koyabilirsiniz.

Düğün salonu konusunda ise, davetiniz için alternatif bir dekor düşünebilirsiniz. Eğer alışılmış kristal avizeler olmadan yapabilirseniz, düğünler konusunda uzmanlaşmamış ama kendi dekorasyonunuzu yapmanıza izin verecek şehirdışı düğün mekanları, okul salonlarını, cemiyet salonlarını, çevre koruları ya da başka özel bir yeri de düşünebilirsiniz.   

Son olarak, bir arkadaşınızdan ya da yakınınızdan saçınızı bir gelin saçı olarak ve makyajınızı da gelin makyajı olarak yapmasını, duvağınızı yapmasını, nikah şekeri yapmalarını rica edebilirsiniz; limuzin kiralamanız da gerekmiyor. Eğer arka bahçeniz varsa, barbekü davetini kendiniz için bu konuda harika bir tecrübeye dönüştürebilirsiniz.