Diğer Makaleler:
- Müzik Seçimi

İlk Yapılacaklar

Tebrikler!  Evlenmeye karar verdiğiniz anda artık iki maceraya birden atılıyorsunuz. Biri elbette yeni hayatınızda evli bir birey olma, diğeri de tüm heyecanınızla evlilik planlamanın genelde karşı  konulamayan sürecine giriyor olmanız. Ve tabii ki düğününüz tüm bu rituelin en en büyük ve önemlisi…Düğününüzü planlamadan şimdi derin bir nefes alın ve aşağıdaki 10 maddeyi dikkatlice okuyun.

 1. Nişanlı olmanın keyfini çıkarın!

Birbirinizin gözlerinin içine bakın, ve “evet evleniyoruz” deyin. Evlilik teklifi ve kararı aldığınız anı hatırlayın ve en güzel defterinize anı olarak kaleme alın. Bu mutlu döneminizde bol bol fotoğraf çekin, gözlerinizin içindeki parıltı karelere yansıyacaktır.

 1. Bu mutlu haberi anne-babanıza ve en yakınlarınıza açıklayın!

Evlenme kararınızı herkesten önce anne babanıza haber verin, anne babalar bu mutlu haberi sizden duymak isteyecektir, başkalarından öğrenmeleri üzücü olabilir. Birey olarak anne babanızın karşısına geçip bu güzel haberi söylediğiniz anda yüzünüzdeki heyecanı ve mutluluğu görmeleri çok hoşlarına gidecektir ve hemen evlilik hakkında yorumlarını yapacaklardır.
Daha sonra en yakın arkadaşlarınıza ve diğer yakınlarınıza bildirmenizle herkes mutluluğunuzu paylaşacaktır.

 1. Hemen bir ajanda edinin!

Önünüzdeki süreçte unutmak istemeyeceğiniz bir çok an yaşayacaksınız, bazen de hatırlamak istemeyeceğiniz! Emin olun hepsi tatlı birer anı olarak kalacaktır, bu anları hatırlamanın en kolay yolu, bir ajanda edinip kısa notlar almak, hatta o anlara özgü fotoğraf kareleri yakalamak, evlendikten sonra eşinizle ya da yakınlarınızla bunlara bakmak çok eğlenceli olacaktır. Ayrıca bu anları evleniyoruz.com  size ait evlilik sayfanızda on line olarak sergileyebilme imkanı sunmaktadır.

 1. Nişanlanma kararınızı tüm sevdiklerinizle paylaşın,

Bu güzel haberi tüm tanıdıklarınıza ulaştırın, bunun bir çok yolu var.

 • Yazılı bir davetiye oluşturmak ve postalamak,
 • Online davetiyenizi evleniyoruz.com araçlarından seçmek ve e-mail olarak göndermek.
 • Yakınlarınıza telefon edip bu güzel haberi tüm neşenizle bildirmek.
 • Evleniyoruz.com da evlilik sayfanızı oluşturmak.
 1. Evleneceğiniz tarihi  belirleyin,

Tarih belirlemek evliliğinizi planlamada en önemli karar. Ve tarih belirlemeden planlamaya nereden başlayacağınıza karar vermek çok zor olacaktır. Tarihinizi belirlediğiniz anda geri sayım başlar.
Tarih belirlerken birçok farklı düşünce vardır . Yılın 365 gününden hangisi sizin gününüz olacak?
Bu konuda önemli noktalara karar vermek işi kolaylaştıracaktır.
Sizin için en uygun mevsime karar vermek;
İlkbahar çiçeklerinin güzelliği ve verimliliğini mi, yazın sıcaklığını mı, sonbaharın
romantizmi mi, yoksa bembeyaz karlar içinde bir evlilik mi?

 • Ilkbahar evlilikleri,
 • Yaz evlilikleri,
 • Sonbahar evlilikleri,
 • Kış evlilikleri,

Haftanın hangi günü ?
Kesinlikle hafta sonu evliliği mi  olsun istersiniz veya indirimlerden yararlanmak için hafta içi bir gün mü? Eğer şehir dışından gelecek yakınlarınız yoksa hafta içi düğününü de tercih ederek mekanların olanaklarından ve indirimlerinden daha çok yararlanabilir ve daha sakin bir gün yaşayabilirsiniz. Tüm bunlar için koşullarınızı önem sırasına göre not alıp karar vermenizi öneririz.
Tanıştığınız gün, ilk karşılaştığınız gün, sevgililer günü veya sizing için anlamı olan bir gün de evlilik tarihiniz olarak seçilebilir.
Size uygun en güzel tarihte mutlu bir evlilik dileriz!

 1. Evlilik tarzınıza karar verin,

Klasik bir evlilik mi, geleneksel bir evlilik mi, rahat ritüellerden uzak veya temalı bir evlilik mi, öncelikle hazırlık aşamasından düğünüze kadar ne tarz bir evliilik istediğinize karar vermelisiniz, bu karar hazırlık sürecinde planlamanızda en önemli kriter olacaktir ve ana başlıkları oluşturup planlamaya başlayabileceksiniz.
Herşeyden önce gözlerinizi kapatın ve nasıl bir düğün veya evlilik töreni istiyorsunuz onu hayal edin, belki de çoktan karar verdiniz, o zaman hemen planlamaya başlayın.
Partnerinizi karşınıza alın ve hayalinizdeki evlilikle ilgili ağzınızdan çıkanları not alın, bu diyaloğun sonunda bunlar başlangıç noktanız olacktır.
Evliliğinizi planlarken evleniyoruz.com’un planlama araçlarından yararlanabilirsiniz.

 1. Bütçenizi oluşturun,

Düğün bütçenizi oluştururken evleniyoruz.com’ un planlama araçlarını kullanabilirsiniz. Şu ana kadar ne kadar para biriktirebildiğinize ve evliliğiniz için har ay ne kadar ayırabileceğinize bakın.
Ebeveynlerinizle evliliğinize ne kadar katkıda bulunabileceklerini veya hangi kalemlerde size destek olabileceklerini öğrenin, herhangi bir katkı sağlayamayacaklar ise bunu baştan hesaba katın.
Toplayabileceğiniz miktarı netleştirdikten sonra son olarak ne kadar borçlanabileceğinize karar verin. Önerimiz evlilikle ilgili bütçenizi hiç borçlanmayacak şekilde oluşturabilmeniz. Borç bir çok evil çiftin korkulu rüyası, neden güzel evliliğinize borç içinde başlayasınız ki..

 1. Nikah şahitlerinize karar verin,

Nikah şahitlerinize çok önceden haber vermenizi öneriyoruz, evlilik gününüzün nikah şahidinize de uygun olması çok önemli.

 1. Düğün mekanınınız için araştırmaya başlayın,

Birçok düğün mekanı aylar (bazen bir yıl) öncesinden reserve edilmiş olabiliyor. Bu yüzden evlilik kararınızdan hemen sonra mekan araştırmanıza başlamanızı tavsiye ediyoruz.
Düğün mekanlarını evleniyoruz.com’dan takip edebilirsiniz.

 1. Destek alın,

Başarılı gelin ve damat adayları evliliklerini tek başlarına planlamıyorlar, organizasyonunuz için profosyonel firma, evlilik danışmanları veya yakınlarda evlenmiş yakın bir dostunuzdan evlilik organizasyonu için destek almanızı öneririz.