Evlilik Rehberi
 

 

 
Evlilik Rehberi / Çiçek, Dekorasyon

Mekan Dekorasyonu;  Çiçekler, Aydınlatma, Giydirmeler…

Düğünün yapılacağı mekan, davetli sayısı ve sizin hayalleriniz… İşte bu 3 unsurun harmanlanması düğün dekorasyonunuzu belirleyen etkendir.

Önce hayaller… Düğününüzün temasını belirleyin.. Herkesin hayal ettiği düğün tarzı farklıdır: İhtişamlı, sade veya romantik...

Siz bu özel gecenin ev sahipliğini yaparken, misafirleriniz mekana girdiği andan itibaren düzenin ve şıklığın büyüsüne kapılmalıdırlar. Bunun için misafirlerinizin ağırlanacağı masaların ve sizin hayatınızın imzasını atacağınız masanın düzeni, konumu ve görüntüsü çok önemlidir. Mekânı unutulmaz yapan, bu önemli ayrıntılardır.

İhtişamı sevenler için

Görkemli bir düğünün rengi olan dore rengi yine bu sezon da çok revaçta. Bu masa düzeninde zarif detayları öne çıkarmak gerekir. Dore tonlarının hakim olduğu bir masa düzeninde, yine aynı renk uzun şamdanlar ve sarı tonlarda mevsim çiçeklerini kullanarak bu rengin sıcaklığını tüm masalara yansıtabilirsiniz. Masanın ve sandalyenin üzerindeki örtü ve tüllerde de dore ile en çok yakışan renk olan kremi kullanarak bu görkemli görüntüyü tamamlayabilirsiniz.

Sandalyeleri ve etraftaki kolon ve benzeri yerleri beyaz organze kumaşlarla sarabilir, mekan genelinde kullanacağınız beyaz çiçekler ve kurdeleler ile bütünlük sağlayabilirsiniz.

Bu güzelliğe incinin zarafetini de ekleyerek, ortaya sade ama son derece elegan bir düğün mekanı çıkarabilirsiniz. Ayrıca masada kullandığınız yemek tabakları ve peçeteliklerle de beyazın masum havası sayesinde harika bir sofra düzeni yaratabilirsiniz.

Romantiğim, romantiksin, romantik…

‘Romantizmi düğünümde misafirlerime de yaşatmak istiyorum’ diyorsanız, Fransız danteli ve kadifenin uyumu tam hayallerinize göre. Swarovski taşlar ve kristaller ise mekânınızdaki romantik esintiyi destekler cinsten. Son zamanlarda moda olan ışık ve kristalin büyülü buluşması ile yaratılan ışıltılı masalar farklılık yaratmak isteyenler için güzel bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Klasik masa üzerinde kullanılan çiçek buketlerine alternatif bir dekor arıyor iseniz, bu düzeneği masanın altına da yerleştirebilirsiniz.

Aynanın çevresine yerleştireceğiniz mumlar ile de hoş ve romantik bir hava yakalayabilirsiniz. Tabak, bardak ve çatal-bıçakların çevresinde dore renginin sıcaklığını kullanmanız ise masadaki renk hakimiyetini güçlendirecektir.

Aşağıda düğünlerde kullanılabilecek bazı çiçekler ve anlamlarını bulabilirsiniz.

Beyaz Gül : Masumluk

Kırmızı Gül : Aşk

Pembe Gül : Gönlüm Sende

Sarı Gül : Sıcak Sevgi

Beyaz Karanfil : Temizlik, saflık

Kırmızı Karanfil : Sevgi

Pembe Karanfil : İçtenlik

Beyaz Glayör : Dostluk

Kırmızı Glayör : İstek

Pembe Glayör : Zerafet

Orkide : Mağrur, gururlu

Sterliçya : Sıcak Sevgi

Nilüfer : Gelecek yenileme

Beyaz Lale : Saflık, temizlik

Kırmızı Lale : Seni Seviyorum

Pembe Lale : Anlayış

Margarit : Bolluk, sıhhat

Menekşe : Alçak Gönüllü

İris : Hatıra, Zerafet

Lilyum : Güven

Gerbera : İyimser

Gelelim düğün mekanı ve davetli sayısına... Öncelikle düğün mekanınızı belirlemeniz gerekiyor. Düğün yerinize karar verdikten sonra mekan yetkilileriyle sağladıkları dekorasyon detaylarını mutlaka görüşün. Böylelikle ekstra süslemeye ihtiyacınız olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Davetli sayınıza göre mekan ayarlamak çok önemlidir. Önemli olan bu gecede konuklarınızın sizinle birlikte eğlenmesi ve hoş anılarla evlerine dönmesidir. Havalandırması yeterli olmayan, sıkış tıkış bir mekanda yemekli bir düğün yapmak yerine sade bir kokteylle aynı mekanda daha rahat bir şekilde konuklarınızı misafir edebilirsiniz.

Mekanın Genel Konsepti: 

Burada gene hayaller devreye giriyor. Nasıl bir salona girmek istiyorsunuz? Organizasyon şirketleri bu konularda yardımcı olurken, öncelikle gelin ve damadın hayallerine göre bir konsept belirleyerek bu konsept doğrultusunda bütünün parçalarını fiyatlandırarak bir teklif hazırlıyorlar. Bu teklif, dekorasyon harici tüm kalemlerden salonun, masaların ve sandalyelerin süslemesine ve masa kartlarının dağıtılıp misafirlerin masalara yerleştirilmesine kadar çeşitlendirilebiliyor.

Düğün dekorasyonunuzu kendiniz yapmayı düşünüyorsanız unutmayın ki önerilen yüzlerce alternatif arasında bütün ve uyumlu bir konsept oluşturmak çok da kolay değil. Bu yüzden öncesinde dergileri karıştırarak çok genel bir konsepte karar kılın. Sonrasında bu yaklaşımın oldukça faydasını göreceksiniz.

Açık hava düğünlerinde konseptinizi sadelik, kırsal romantizm, denge ve barış gibi duygular yaratacak şekilde oluşturabilirsiniz. Bu yüzden de aşırı süslemeden kaçınmanız, dore vb renkler kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Sandalye giydirme:

Mekanlarda genellikle plastik sandalyeler kullanıldığı için bu sandalyelerin mutlaka ve mutlaka saten ve şifon benzeri kumaşlarla kaplanarak giydirilmesi gerekir. Mekanın sandalyeleri plastik dışı, ahşap yada başka bir malzemeden  şık bir sandalye ise giydirme işlemine gerek olmayabilir. Ancak gelin ve gelinlik çağrıştırdığı için de sandalyeler gelin gibi giydiriliyor. İşte bu noktada organizasyon şirketleri mevcut süslemeleriyle imdadınıza yetişiyor, hazırlatmış oldukları örneklerden dilediğinizi seçebiliyorsunuz. Hatta bazı 5 yıldızlı oteller, kendi mekanlarında düğün yapan gelin-damat adayları için bu süslemeyi ücretsiz gerçekleştirebiliyorlar.

Açık alanda yapılan düğünlerde sandalye giydirmelerde aşırıya kaçmamak gerekmektedir.

Yemek Masası Dekorasyonu ve Çiçekler:

Eğer yemekli bir organizasyon düşünüyorsanız, misafir masalarına da ayrıca süsleme düşünebilirsiniz. Sandalyelerin giydirdiği saten veya şifon benzeri takım örtülerle masalarınızı süsletebilir, masa üstünü çeşitli dekorasyon malzemeleriyle destekleyebilirsiniz. Bu konuda çok sayıda değişik seçeneğiniz olacaktır :  şamdanlı çiçekler, birbirinden özel çiçek aranjmanları, masa süsleri, boncuklar, pullar, tea light mumlar, masa kartları bunlardan sadece bazıları…

Yemek değil de kokteyl vermeyi düşünüyorsanız kokteyl masasının üstü saten veya şifon benzeri takım örtülerle süslenebilir. Kokteyl masalarında aşırı süsten kaçınmak gerekir. Küçük ve işlevsel masalar oldukları için küçük bir çiçek aranjmanı yada mumluk yeterli olacaktır. Kokteylerde özellikle aile büyüklerinin oturması için birkaç koltuk yada sandalye bulundurulması gereklidir. Bunlara da giydirme yapmak gerekebilir.

Eğer nikah şekerlerinin dağıtılmasını tercih etmiyorsanız bunların da masa düzenine dahil olmasını isteyebilirsiniz. Peçetelik şeklinde nikah şekerlerini masa süslemesinde kullanarak üzerine iliştireceğiniz teşekkür notuyla misafirlerinizin hatıra olarak almasını sağlayabilirsiniz.

Düğün mekanınızda da şamdan ve benzeri süsleme malzemelerinin mevcut olup olmadığını kontrol etmekte yarar var. Şamdan veya çiçek aranjmanını seçerken misafirlerin görüşünü kapamaması için çok uzun olmamasına özen gösterebilirsiniz.

Gelin yolu ve Nikah masası süslemesi:

Düğünün en güzel aksesuarlarından biridir çiçekler. Dans pistinin yanında gelin yolu adı altında ve nikah masanızda çiçeklerle aranjmanlar hazırlatabilirsiniz. Gelin yolu yaptıracağınız aranjmanın yüksekliğine, miktarına ve adedine göre farklılık gösterecektir.

Aydınlatma:

Ortamın görünüşünü değiştirmek için yapılacak olan etmenlerden birisi aydınlatmadır. Aksesuar ve aydınlatma ile mekanda farklılık oluşturabilirsiniz.  Aşırı ışıklı bir mekan hem gözü yorar hem de ayrıntıların görülmesine engel olur. Aşırı loş bir ortamda sıkıcı ve yine ayrıntıları kapatan bir hava oluşturacaktır. Işıklandırma dengeli ve yeterli olmalıdır. Kapalı mekanlarda bu konuda her zaman çok fazla alternatifiniz olmayabilir, veya kendi anlaşacağınız bir firmayla özel bir ışıklandırma sistemi kurmak isterseniz artı maliyetler ödemeniz gerekecektir. Genellikle düğün salonlarında , otellerde ve balo salonlarında çok fazla düğün yapıldığı için tecrübeyle defalarca ışık düzeninin test edildiğine emin olabilirsiniz. Yine de incelemek isterseniz, mevcut bir düğün gecesinde oteli ziyaret etmek üzere anlaşabilirsiniz. Herhangi bir elektrik kesintisine karşı da önleminizi almalı ve düğünün yapılacağı yerde jenaratör olmasına dikkat etmelisiniz.

Açık hava düğünlerinde aydınlatma dekorasyonun güzelliğini yükseltir ve geçirdiğiniz zevkli saatlerin çoğalmasını sağlar.  İyi aydınlanmış bir girişi, konuklarınızı karşılarken yardımcı olur. Duvarlara yerleştireceğiniz dış mekan duvar aplikleri ortamı sıcak ve davet eden bir görüntü kazandıracaktır. Mekanda direk göze giren gizlenmemiş aydınlatma unsurlar kullanılmamalıdır. Çıplak ampul üzerine kağıt fener kullanmak gibi ucuz ama verimli  yöntemlerle bu sağlanabilir. Verandanın altına veya başka herhangi bir çıkıntıya, sarkıt aydınlatma ürünlerinden seçebilirsiniz, zincirli sarkıt veya dış mekan tavan aydınlatma bunlara bir kaç örnektir.

Anı defteri ve kürsüsü:

Misafirlerinizin anı defterinize yazmalarını isterseniz, görünecek bir yerde kürsü ayarlamayı ihmal etmeyin. Düğün organizasyonunuzu bir şirkete verdiyseniz, sizin için ücretsiz hazırlanacağınıza emin olabilirsiniz. Kendiniz organize ediyorsanız bir masaya defter ve kaleminizi yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Ancak görünür bir yerde olmasına özen gösterin, düğünden önce de bir yakınınızı misafirlere yazı yazmalarını hatırlatması için görevlendirin.


EkleBunu RSS Ekle Butonu