Evlilik Rehberi
 

 

 
Evlilik Rehberi / Damatlar İçin

Damatlık Seçerken

Damatlık seçmek gelinlik seçmenin yanında kolay görünse de aslında en az gelin kadar heyecanlı olan damat içinde bu özel günce ne giyeceği oldukça önemlidir. Son yıllarda damatlıklarla ilgili çeş,t zenginliği de karar vermekte damat adaylarını zorlamaktadır. Damatlık seçimi düğünden önce en az bir ay içinde tamamlanmış olmalı.

Genel olarak damatlık seçiminde tercih edilen pantolon ve Ceket için geçerli renkler koyu tonlardır. Gömlek açık ya da koyu tonlar baz alınarak seçilebilir. Açık renk damatlık düşünüyorsanız tercih edeceğiniz renkler gelinlik ile uyumlu olmalı.

Kumaş türünü bulunduğunuz mevsime göre seçin. Çizgili yâda ekoseli takim elbise düşünüyorsanız çizgilerin ya da desenlerin birbirini tutup tutmadığını kontrol edin.

Ceket, pantolon, yelek, boyunluk ve çeşitli aksesuarlar konusunda dikkat etmeniz gereken birbirine uyumlu olmaları. Papyon kullanacaksanız ceket kumaşınızla ayni renkte olması uygun olacaktır. Kravat seçiminde ise yelpazeniz daha geniş. Altın, gümüş gibi metal kol düğmelerini tercih etmenizde fayda var. Mendil yada gelin buketinden bir çiçek damatlığınız için tamamlayıcı bir unsur olabilir.

Pantolon sıkı yada bol olmamalı, boyu tören sırasında rahat hareket etmenizi sağlayacak uzunlukta olmalıdır. Ceket omuzları dar yada haddinden fazla geniş olmamalıdır.

Yelek kullanmak isterseniz sizi saran bir yapıda olmasına dikkat etmelisiniz. Dar bir yelek sizi rahatsız edecektir. Bol bir yelek ise görünüm açısından hoş durmayacaktır. Ayakkabı ve çorap için koyu renkleri tercih etmenizde fayda var tabi ki damatlığınız açık renk değilse...

İnsan anatomisindeki en hassas yerlerden bir tanesi de ayaklar ve onun hayat arkadaşı ayakkabılardır. Bu sebepten dolayı konu damat ayakkabısı olunca biraz düşünün, gündelik olmadığı için alelacele alınıp modeline uydurulmaya çalışılıyor. Düğün günü başrolde olan damadın rahatlığı açısından da ayakkabıların ciddiye alınması gerekiyor. Şık ve rahat bir ayakkabı seçmeye özen gösterin.

Bedeninize tam gelen ayakkabıyı hemen almayın, aldığınız zaman aksam saatlerinde olsun, aksama kadar ayakta olduğunuzdan gün içinde ayaklar şişmeye başlayacak düğün gününü göz önüne aldığımızdan hareketli ve sürekli telaştan ayakta olacaksınız. Aksama doğru ayakkabıyı aldığınız zaman ayni hesaba gelecek ve ayak sıkmasına karsı ilk önlemimiz bu olacaktır. Kaliteli, esnek deriden yapılmış bir ayakkabı tercih etmeniz düğününüzde keyfinizin kaçmasını engeller. Ayakkabı alışverişini son güne bırakmayın, böylece evde birkaç gün giyip, ayakkabıların rahatlığını test edebilir, ayaklarınızın seklini almasını sağlayabilirsiniz. 

Damatlığınızı seçerken fiyat analizi yapmanızda ve farklı moda evlerinden ya da damatlık firmalarından seçenekler konusunda bilgi almanızda yarar var.


EkleBunu RSS Ekle Butonu