Evlilik Rehberi
 

 

 
Evlilik Rehberi / Gelinler İçin

“ Gelinler İçin ”

Gelinlik Seçimi

Her gelin adayı hayatının en özel gününde mükemmel görünmek ister. Hangi gelinlik size daha yakın?  Hangisinin içinde kendinizi en güzel ve en özel hissedeceksiniz?

En güzel gelinlik pahalı olan değil, sizin vücudunuza uygun, size en yakışan gelinliktir. Ancak hayallerin gelinliğini bulmak hazine avına çıkmaktan farksızdır. Bu hazine avının haritasını oluşturmak için birkaç önerimiz var.

Gelinlik modelinizi en az altı ay önce aramaya başlayın. Aklınızdaki gelinlik modelini çizerseniz onun size uyup uymayacağını bilmek oldukça zordur. Bunun gelin dergilerini ve internet sitelerinden  bilgi edinebilir bir çok püf noktası öğrenebilirsiniz. Kataloglardan ya da dergilerden model seçerken hepimiz aslında kendi vücut ölçülerimize değil kıyafetleri sergileyen mankenlerin ölçülerine göre yaparız seçimlerimizi çünkü o kıyafet güzel görünüyorsa bunda etkisi olan sadece elbisenin kendisi değil ayni zamanda onu taşıyandır. Ama moralimiz bozulmasın eğer siz de vücut ölçülerinize uygun doğru kıyafeti seçebilirseniz en az mankenler kadar göz alici olabilirsiniz.

Hazırlık safhasında birçok modelle bakmış ve aralarında beğendiklerinizi işaretlemişsinizdir. Şunu unutmayın beğenilen modeller vücut tipinize uygun mu ? Gelinliği almadan önce moda uzmanınızın görüşlerine mutlaka kulak verin öncelikle, karnınızdaki fazla kiloların, basen kısmınızın büyüklüğü, ince olmayan beliniz, ya da çok uzun olmayan boyunuzun, bunlar dert değil ve dünyanın sonu da değil. Moda uzmanınız küçük moda hileleri ile olduğunuzdan daha zayıf, zarif ve uzun gözükebilirsiniz. Sizin vücut tipiniz hangisine uygun bunu bir inceleyelim.

Uzun Boylu kadınlar tüm zarafetini gözler önüne serer. Uzun boylulara etek boyları çok kısa olmadığı sürece her türlü model çok yakışır. Etek kısmında yaratacağınız hacim dökümlü kumaş seçimi ile dilediğiniz kadar boyunu uzun tutabilirsiniz. Uzun boylularda etek geniş ve zengin tutulmalıdır. Sırtı açıkta bırakıp omuzdan askılı modelleri tercih edebilirsiniz.

Eğer kısa boylu bir gelinseniz kat kat ve kabarık etek modellerinden kaçının. Uzun gelinlik fikrinden vazgeçin. Korsajli dar modeller tam size göre belinizi sararak bedeninize oturacak. Topuklu ayakkabı takviyesi ile istenen görüntüye kavuşacaksınız.

İnce belli iseniz eteğinizi kabartın. Arkası zenginleştirilerek uzayan bir model olmalı.  Dikkat edin kabarıklık üst kısımlara yayılmasın. Büyük göğüslüler yaka kısmınız açık olmalı çok fazla göze çarpmadan göğüslerinizin güzelliğini vurgulamak istiyorsanız ve dekolteli ya da degajeli bir yaka ile gelinliğinizin eteğini zengin tutarak dikkatleri etek kısmına çekebilirsiniz veya bel kısmı bol bir model göğüslerinizin büyük görünmesine engel olacaktır. Saçlarınızın topuz seklinde olması, gelinliğiniz boynunuzu kapatmaması çok önemli bir detaydır.

Hamileler için günümüz şartlarında hamile adayların gelinlik giymesi önemsenmiyor. Hamileliğinizi gizlemek için fazla çaba sarf etmeyin sifon tül gibi hafif ve dökümlü kumaşlara yönelin.

Topluysanız bedeni oturtulmuş etek geniş, omuzu açıkta bırakan ince askı ile tutturulan korsajli yari uzunluktaki kollar daha ince ve uzun gösterir
 
Son dönemlerin gelinlik renkleri arasında beyaz modasını geride bırakırken bej, kirik beyaz ve ekruya yöneliyor. Kabarık etekler, Straples, Dar, Yırtmaçlı, Mini modeller, Düz, Drapeli, Piliseli, Dantel Dore İslemeler üzerine kum incileri, swarovski taslar, Gümüş Boncuklar, Tüyler, Çiçekler kullanılıyor. Kumaşlar ipek organze, Tafta, Saten, şantung, Fransız danteli, Ziberlin, Kumaşlar tercih ediliyor. Kuyruk bölümü modelli uzun ama gecenin ilerleyen saatlerine doğru çıkarılabilen Özellikte olması isteniyor. Duvaklarda ise Lame, Kristal taslar, Dore islemeler, Fransız tülüyle nakisin birlikteliği göze çarpıyor.

İlkbahar-Yaz Düğünlerinde İpek Organze,İpek Saten, İpek tafta, Tül, Sifon gibi hafif kumaşlar, Aksam gerçeklesen Salon Düğünlerinde özel mekanlarda straples kabarık ve ışıltılı modeller ,Otellerin balo salonlarında dekorasyona uygun daha ağır atmosferi olan mekanlarda ise kabarık balo etekleri, uzun duvaklar, kristal islemeler ile görkemli olabilirsiniz. Kir düğünlerinde İpek organze, saten içinde rahat uçuşan modeller. Gündüz seremonileri içinse Dantel veya tül gibi romantik dokuları tercih etmeniz gündüz gelinlerine daha çok yakışacaktır. Tekne düğünlerinde rahatlığınız ön planda olmalı, hafif kumaşlar tercihiniz gelinliğiniz renklerle bezenmiş olmalı.

Gelinlik kumaşları

SANTUK: İpeksi yapısından dolayı her modele uygundur. İpek dokulu, parlak ve seyrek yapıda bir kumaştır. Gelinliğin hem üst hem de etek kısımlarında tercih edilebilir.
KORDONE DANTEL: İpek katkılı, Fransız dantelinden biraz daha şık dokulu bir kumaştır. Gelinliğin kol, göğüs, etek ve duvak bölümünde kullanılır. Asil kumaş yapısı ve ipeksi dokusundan dolayı Gelinliğin genelinde kullanılabilen bu nazik kumaş özellikle yaz mevsimi için tercih edilir.
SIFON: Dökümlü şeffaf ve ince yapısıyla yaz mevsimi gelinlerin ve modacıların tercih ettiği yaz gelinliklerinde kullanılır. Uçuşan bu kumaş her tip gelinlik için uygundur.
GÜPÜR: (Kordone dantel)modacılar kol, yaka ve göğüs bölümlerinde kullanır. Her mevsimde kullanılan, Oymalı motifli bir kumaştır “Venüs danteli” de denir. Sonbahar ve kış aylarında evlenecek gelinlerin tercih ettiği bir kumaş türüdür.
FRANSIZ DANTELI: Gelinlikten daha ziyade duvakta kullanılır. Genellikle çiçek motifleri kullanılmış, ağ dokulu asil görünümlü bir kumaştır. Tüm gelinlik modellerinde uygulanabilir. Her mevsimde kullanılabilecek bu kumaş fiyatının pahalı olması nedeniyle genelde duvakta tercih edilir.
TÜL ÜZERINDE BRODE: (Nakıslı Fransız Danteli) Tül üzerine işlenmiş motiflerden oluşur. İnce ağ dokulu bir kumaştır. Gelinliğin en çok yaka, göğüs ve kol bölümlerinde kullanılır. Her mevsim gelinlikleri bu kumaş tüm mevsimlerde de kullanılabilir.
PUANLI TÜL: Genelde duvak ve katli gelinlik eteklerinde kullanılır. İnce ve şeffaf bir kumaştır. Duvak kısmında kullanılır.
TAFTA: Gelinliklerde ve nişanlıklarda yapısından dolayı sabitliği sağlamak için kullanılan en çok tercih edilen kumaştır. Parlak ve mat renklere sahip bir kumaştır. Gelinliğin üst ve etek kısmında kullanılabilir. En çok kabarık gelinliklerde uygulanır.
DUPONT SATEN: Kumaşın ipeksi dokusu tene serinlik veren elektriği önleyici ve özellikle lekelerin yıkandığında çıkabilme özelliği olan güzel bir kumaştır.
SATEN: İki tarafında parlak, güçlü ve şık dokulu bir kumaştır. En çok tercih edilen gelinlik kumaşıdır. İpeksi dokusu sayesinde özellikle yaz gelinliklerinde sıkça kullanılır. Her türlü kesime uygun bu kumaş gelinliklerde sıkça kullanılır. Tüm model ve kesimlere uygundur.
FAY: Kaygan ve çapraz dokulu bir kumaştır. Gelinliklerin ön yüzünde kullanılan bu kumaş, Özellikle kurdele için kullanılır. Yollu dokulu bir kumaştır. Düz kesimli gelinliklerin ön yüzlerinde veya astar kısmında da tercih edilen bir kumaştır. Düz kesimli gelinliklerde daha fazla tercih edilir.
ZIBERLIN: Dokulu ipeksi bir kumaştır. Fayin daha incesi ve ipek olanıdır.
ORGANZA: Klasik ve sıra dişi gelinlik modellerinde rahatlıkla kullanılabilir. Şeffaf ve ince yapısı nedeniyle yaz gelinlikleri için ideal bir kumaştır. Gelinliğin bütün bölgelerinde kullanılma alternatifine sahip bir kumaştır.
JAKAR: Gelinliğin yüz bölümü ve astar kısmında kullanılır. Alacalı ve karışık dokulu bir kumaştır yaz kış kullanılır.
KREP: Özellikle kış mevsiminde evlenecek gelinlerin tercihidir. İki tarafı da yün ipliğiyle dokulu, mat renkli yumuşak bir kumaştır. Kumaşın kalınlığını düşünürsek vücudu kalın gösterebilir. 
 
Gelinlik aksesuarları

Takılar

Aşkın yansıması ışıl ışıl tasarımlar, süsledikleri bedenlere zarafet ve çekicilik bulaştırıyor. Hayallerinizdeki düğün sahnesi gerçek oluyor. Sahip olduğunuz güzelliği vurgulamak için takıların çekiciliğinden yararlanmak  gerek. Ancak aksesuar seçimini dikkatli yapın. Zarif ve şık olmak ayrıntılarda gizlidir. 

Gümüş veya altın bileklikler, inci işlemeli gümüş ve altın kolyeler, pırlanta küpe ve kolyeler, gelin buketleri,  gelin tacı,  el çiçekleri, eldivenler,  hızma vb.  Bu güzel gecede gelin aksesuarları gelinin zevkini belirler.

İnci modacıların gözbebeği ve en çok kullanılan aksesuar olmuştur.  Gelinliğin üstünde saf bir güzelliğe büründürür. Örneğin esmer bir topuz üstünde inci bir toka yakaladığı kontrast ile temizlik ve saflığı çağrıştırır.

Bunun yanında pırlanta takılar son dönem gelinlerinin gözdesi olma yolunda ilerliyor. Çok abartıya kaçmadan seçilen ışıltılı bir kolye ve kolyeyi tamamlayan küpe oldukça sofistike bir hava katmaktadır.  Kolye ve küpe seçiminde modern tasarımların yanında antika görünümlü modeller de tercih edilebilir. 

Güzel bir burunda çok seksi duran bir takı olan hızmada son dönemlerde oldukça tercih edilen bir aksesuar. Hızma takmak için ille de burun deldirmeye hiç gerek yok. Bunun için burna yapışan modeller de mevcut. Ancak yapışkanın iyi tuttuğu öncesinde test edilmelidir.

Eldivenler

Uzun ya da kısa eldivenler gelinlik modeline göre tercih edilebilir.  Gelin eldivenleri tam kol, yarım kol ve bilek üstü olarak yapılmaktadır. Tül, dantel veya saten kumaştan hazırlanmış eldivenler tercih edilmektedir. Omuzların açıkta kaldığı straples bir gelinliğe uzun eldivenler oldukça şık durmaktadır. 

Gelin Buketi

Gelinliğiniz ile ayni tonlarda seçeceğiniz çiçekler ile romantik ve klasik bir havaya bürüneceksiniz. Sakin, yumuşak ve ağırbaşlı... Kir düğünlerinde taze çiçekler kullanılabilir, kısa saçlı gelinler içinde tavsiyemiz mandallar hoş tokalar persler olabilir. Buketiniz ile dikkat etmeniz gereken nokta çiçeklerinizin rengi ne olursa olsun kabarık etekli modeldeki gelinliklerde bol çiçekli buketler, dar etekli gelinliklerde ise daha az çiçekli buketler tercih etmeniz gerekir.  Buketinizde yer alan çiçeklerden birini duvağınızda ya da saçınızda kullanmanız da harika sonuç verir.

Uzun boylu gelinler için sarkan gelin buketleri, minyon bir yapınız varsa daha küçük ve toplu el buketleri uygundur. Gelin buketinde kullanılan çiçeklerin içinden uygun olanları, damat smokinlerine de yaka çiçeği olarak kullanabilirler.

Kese

Belki de tüm gece dans edecek ve onu hiç taşıyamayacaksınız. Ama davetlilerin hediyelerini kabul edebilmek için bir keseye ihtiyacınız var. Gelinlik kesesi ya da takı bohçası günümüzde şartlarında vazgeçilmez aksesuarlarınızdan bir tanesi. Düğün gecesi üstünüzdeki  ağırlıklardan korunmanın ve korumanın en güzel yolu.

Gelinliğinizin kumaşından ve boncuk islemeli modelinize uygun şekilde yaptıracağınız gelinlik kesesi dantel islenerek size ve gelinliğinize değişik bir gösteriş katacaktır.

Gelinlik ayakkabısı

İnsan anatomisindeki en hassas yerlerden bir tanesi de ayaklar ve onun hayat arkadaşı ayakkabılar. Bu sebepten dolayı konu gelin ayakkabısı olunca biraz düşünün, gündelik olmadığı için alelacele alınıp modeline uydurulmaya çalışılıyor. Gelin ayakkabıları da en az gelinlik kadar önem taşıyor. Çünkü ayakkabılar gelinliğin güzelliğini ve şıklığını tamamlıyor. Üstelik düğün günü başrolde olan gelinin rahatlığı açısından da ayakkabıların ciddiye alınması gerekiyor. “Nasıl olsa gelinliğim çok uzun, altından ayakkabılarım görünmez” diye düşünerek ayakkabı seçimini aceleye getirmeyin. Gelinliğiniz ne kadar uzun olursa olsun, yürürken ya da dans ederken ayakkabılarınız görünür. Bu yüzden şık ve rahat bir ayakkabı seçmeye özen gösterin .

Bedeninize tam gelen ayakkabıyı gelinliğinize uydu diye hemen almayın, aldığınız zaman aksam saatlerinde olsun, aksama kadar ayakta olduğunuzdan gün içinde ayaklar şişmeye başlayacak düğün gününü göz önüne aldığımızdan hareketli ve sürekli telaştan ayakta olacaksınız. Aksama doğru ayakkabıyı aldığınız zaman ayni hesaba gelecek ve ayak sıkmasına karsı ilk önlemimiz bu olacaktır .

Ayakkabınız gelinlik modelinizle uyumlu olmalı. Örneğin sade bir gelinlik giyecekseniz, çok gösterişli, taslı bir ayakkabı pek uygun olmaz. Bu arada ayakkabınızı özel de yaptırabilirsiniz ya da bazı değişiklikler yapılmasını rica edebilirsiniz. Örneğin eğer gelinliğinizin üzerinde islemeler ve taslar varsa, ayakkabılarınızı da ayni taşlarla süsletebilirsiniz. Diğer bir alternatif de ayakkabılarınızı gelinlik kumaşından kaplatmaktır. Özellikle gelinliğiniz için bu sezon çok moda olan, kirik beyaz ya da krem gibi renkleri seçtiyseniz bu renklerde ayakkabı bulmakta zorlanacağınızdan, kumaş kaplatmak oldukça iyi bir çözümdür. Ayakkabılar düğün günü saatler boyunca ayağınızda kalacağından rahat olması, vurmaması çok önemli. Kaliteli, esnek deriden yapılmış bir ayakkabı tercih etmeniz düğününüzde keyfinizin kaçmasını engeller. Ayakkabı alışverişini son güne bırakmayın, böylece evde birkaç gün giyip, ayakkabıların rahatlığını test edebilir, ayaklarınızın seklini almasını sağlayabilirsiniz.

Provalarınızdan önce ayakkabınızın modeline tam olarak karar vermeseniz bile ne yükseklikte bir topuk istediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Gelinlik provalarında da bu yükseklikte topuğu olan ayakkabı giymeniz, düğünde gelinliğin boyuyla ilgili sürpriz yasamanızı engeller. Çok yüksek topuklu bir ayakkabı seçerseniz, düğün gününün koşuşturması içinde ayaklarınız ağrıyabilir. Ayakkabının fotoğraf çekimi, nikah, eğlence derken neredeyse bütün gün ayağınızda kalacağını hesaba katarak, topuğu aşırı yüksek olmayan ve rahat bir ayakkabı tercih edin. Böylece düğün gecenizde dans ederken ayakkabının topuğunun kırılması ve ayağınızın burkulması gibi bir felaketle de karsılaşmazsınız.

Ayakkabının topuğuna karar verirken damat adayının boyunu da hesaba katmayı ihmal etmeyin. Aranızda epey boy farkı varsa sorun yok ama o sizden birkaç santim uzunsa, yüksek topuklu ayakkabıyla ondan uzun görünebilirsiniz. Bu da pek tercih edilen bir durum değildir doğrusu. Gelinlik ayakkabısını alırken derisi yumuşak likrali modelleri seçmeye çalısın unutmayın belirli zamandan sonra ayakkabının güzelliğinden ziyade rahatlığı ön planda olmalı. Yumuşak derili ayakkabınızın esneme payı olduğundan sorun çıkarmayacaktır. Son on gün boyunca evinizde belirli aralıklarla yürüyüş yapmanız düğün gecesi ayakkabınızın genelde arka kısım topuktan vurmasını büyük ölçüde engelleyecektir.

Gelinlik modaevleri

Gelinliğinizin seçimine ve dikilmesine başlangıç tarihi, nikah gününden ne kadar önce ise çıkabilecek aksaklıkları gidermek o kadar kolay olur. Bunun için nikah gününe altı ay kala gelinliğinizi yaptırmaya başlayın. Modaevleri fazla bir değişiklik istemediğiniz taktirde vitrindeki modelleri, sadece ufak tefek rötuşlarla 1 ay gibi kısa bir sürede hazırlayabilir. Size özel dikim  zahmetli olduğundan daha da uzun sürer ve dört-beş prova alınır. Son prova, son rötuşlar içindir. Kilo alıp vermenize bağlı olarak gelinliğinizde oynamalar olabilir.

Eğer düğününüze çok az bir zaman kaldıysa butikler sizin için cankurtaran olabilir. İlk provanızda sutyeni, ayakkabıyı ve gerekiyorsa korseyi, kullanacağınız takı ve aksesuarlarla birlikte getirmenizi isteyeceklerdir. Hepsinin olması gelinliğin dikilmesinde en önemli etkenler arasındadır. Gelinliğinizin iç çamaşırınıza ve ayakkabı topuk boyunuza göre ayarlanması düğün günü problem çıkmaması demektir.  Unutmayın son anda yapılan küçük bir değişiklikler, gelinliğinizin uygunsuz olmasına sebep olacaktır.

Nasıl bir model istediğinizi, modacınız veya asistanı ile fikir alışverişinde bulunup, kendinizi onların maharetli ellerine bırakmalısınız. Dikkat etmeniz gereken gelinliğinizin vücudunuzla bir bütün olmasıdır. Sadece modaya bağlı kalarak seçim yapmak  çok doğru değil. Bu kriterlerin hepsini birbiriyle bağdaştırarak bir seçim yapmak en mantıklısı. Model hazırlanırken törenin genel konseptini de dikkate alın. Sade bir nikah töreni için sade, az boncuklu ve işlemelerle süslenen modelleri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Daha şatafatlı törenler için gelinlik de daha şatafatlı seçilebilir.

Gelin adayları öncelikle eksikliklerini ve fazlalıklarına dikkat etmeli,  fazla kilonuz var ise kendinize düzenli rejim uygulayın.

Fiyatlar

Kıyafet sahibi olabilmek için satın almanız, kiralamanız veya modaevlerinde yani gelinlikçilerde yaptırmanız gerekiyor.100 TL den başlayıp 30.000 TL ye kadar fiyatlar çıkabiliyor. Belki inanmayacaksınız ama fiyatlar daha yüksek rakamlara da tırmanabiliyor. Gelinliklerdeki fiyat farkı kumaşın kalitesi, kullanılan süslü malzemeler ve tabi ki marifetli ellere göre ortaya çıkmaktadır.

Unutmayın en iyi gelinlik onu giyecek gelinin bedenine uyumlu olarak hazırlanmış gelinliktir.

Düğün hazırlıkları sürecinde en önemli ayrıntılardan biri gelinlik seçimidir.  Gelinliğin sizin için en doğrusu olduğuna nasıl karar vereceğiniz ise gerçekten uzmanlık ister.


EkleBunu RSS Ekle Butonu