Evlilik Rehberi
 

 

 
Evlilik Rehberi / Kına Gecesi

Kına Gecesi

Geleneksel olarak, hüznün yogun olarak yasandigi bir günü ; gelinin evde geçirdigi son günü temsil eder. Son yillarda eglenceye dönük, nikahla evleniliyorsa dügünün yerini alan bir eglence formunu almaya baslamistir.

Tarihi

Kina yakmak eski I.slam geleneklerindendir. Eski gelenekler açisindan kinanin önemi esleri birbirine sevgili yapma amacidir.Görücü usulüne paralel olan bu sevgili yapma amaci usulün zamanla terki ile ortadan kalkmaya baslamistir. Kina ayni zamanda koruyucu özelligi ile karsimiza çikmaktadir. Gelin ve davetlilerin ellerine yakilarak, evliligin bir anlamda kutlanip kutsanmasi saglanmaktadir.

Geline yakilacak kina oglan evi tarafindan alinir. Çogu zaman kiz evine gün öncesinde çerezlerle birlikte gönderilir. Kimi zaman da giderken götürülür. Özenle hazirlanan kina tepsisinde çerezler, tatlilar, kina çöregi veya kina helvasi bulunur.

Kina yakilirken gelin ve akrabalari aglar. Gelin aglamazsa "hevesliymis" denilir. Bu arada bas övme, gelin oksama, yakim denilen kina türküleri söylenir.

Getirin gelini kina yakalim

Temizce arica kina yakalim

Gelinin sözünü hep tutalim

A gelin a güzel kinan kutlu olsun

Güveyinin yaninda sözün tatli olsun


EkleBunu RSS Ekle Butonu