Evlilik Rehberi
 

 

 
Evlilik Rehberi / Nikah Şekeri

Nikah Sekeri Seçimi

Günümüzde nikah şekeri modelleri neredeyse aklın sınırlarını zorlayacak kadar çok çeşitliliğe yönelmiş durumdadır. Birbirinden şık ve güzel modeller arasından karar vermeniz zor olacaktır. Ama asıl amacı unutmamak gerekir nikah şekeri, nikahınıza teşrif eden misafirlerinizin bu güzel günü hatırlamaları için verilen küçük bir hediyedir. Aynı zamanda bu günü güzel hatırlamaları birkaç badem şekeri yada çikolata ile  ağızlarının tatlanması istenir. Bu hediye küçük bir lavanta keseciği olabileceği gibi buzdolapları süsleyecek minik bir magnet olabilir.

Son yıllardaki moda ise yarattığı şık ve tamamlayıcı görüntüsü ile deniz kabuğu, nazar boncuğu, yunus balığı, kalp vs içeren tasarımlarıyla renklendirilen nikah şekerleri olmaktadır. Kendi tasarımınız ya da hayaliniz varsa bunu yaptırma şansınız bile bulunmaktadır. Tamamen farklılık içeren tasarımlarla kişiliğinizi sergileyebilirsiniz.

Nikah şekerinizin içine koyacağınız çikolata ya da badem şekerinin malzemesinin birinci sınıf olmasına dikkat edin.  Lezzetsiz ya da bayat malzemeler misafirlerinizin ağızlarının tatlanması yerine daha nahoş sonuçlar doğurabilir. Bu da sizin için çok özel olan düğün gününüzün hafızalarda pek de güzel hatırlanmayacağı anlamına gelebilir. Unutmayın ki insanlar tatlı ve güzel yiyecekler yedikçe hem daha hoş sohbet eder, hem de yüzleri daha çok güler.

Dilerseniz davetiyelerin üstüne şık bir şekilde monte edilen nikah şekerlerini tercih edebilirsiniz. Şeker ikram sepetleri lame, sarı lame, ipek,  saten vs gibi bir kumaşla kaplanıp süslenebilir. Ayrıca düğününüzde misafirlerinizin anı defterini doldurmalarını istiyorsanız aynı kumaştan anı defterinizi de kaplatabilirsiniz.

Nikah şekeri seçimini düğünüzden en az 1 ay öncesinde kararlaştırmış olmanız lazım. Bu şekerleri yaptıracağınız firmaya lojistik ve üretim için yeterince zaman tanır. Eğer bir firmaya yaptırmak istemiyorsanız kendinizde evde arkadaşlarınız ve ailenizle birlikte nikah şekerlerinizi yapabilirsiniz. Bunun için vermek istediğiniz küçük hediyeyi alıp, badem şekerlerini yada çikolataları renkli tüller, minik yapma çiçekler ve kurdelelerle paketleyebilirsiniz. Ancak tatlı malzemelerin bayatlamaması için bu işlemi törenden bir hafta öncesinde yapmanız ve nikah şekerlerini uygun ortamda saklamanız gerekmektedir.

Verdiğiniz hediyenin atılacağı, bir köşede tozlanacağı endişeni duyuyorsanız ve sosyal sorumluluk adına iyi bir şey yapmak istiyorsanız, Tema vakfı, Türkiye Eğitim Gönüllüleri vakfı yada Çekul vakfı gibi vakıflar sizin adınıza ağaç dikiyor, eğitime muhtaç çocuklara kitap, kalem yardımında bulunuyor. Bu yardımları da bir belge ile belgeliyorlar. Konuklarınıza bu tür bir hediye vermek isterseniz aşağıda konuyla ilgili bir link mevcut.

Çekül (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı)

Her ne şekilde olursa olsun, nikah törenlerinde ağızları tatlandırarakhoş muhabbetler yapılamasına sebep olacak ve anı olarak saklanacak  hediyeler vermek her şekilde güzeldir. 


EkleBunu RSS Ekle Butonu